Krok po kroku – jak zaplanować zakup nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym z kredytem hipotecznym?

Bez kategorii 3 września, 2021

Krok po kroku – jak zaplanować zakup nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym z kredytem hipotecznym?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego lub nowego domu na kredyt hipoteczny to czasochłonny i złożony proces. Warto odpowiednio przygotować się do tej operacji, pracując nie tylko nad zdolnością kredytową, ale także szacując koszty zaciąganego zobowiązania finansowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując kupno wymarzonej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania – pomoc eksperta

Wiele osób nie jest w stanie dziś sfinansować kupna wymarzonej nieruchomości za pomocą własnych oszczędności. Dlatego też tak popularnym rozwiązaniem stał się kredyt hipoteczny. Białystok nie jest w tym przypadku wyjątkiem – coraz szersze grono inwestorów sięga do banków po tego typu finansowanie. Gdy wybierzemy dom lub mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji, możemy przystąpić do załatwiania wszystkich niezbędnych formalności, pozwalających uzyskać kredyt hipoteczny.

Na początku warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, korzystając np. z bezpłatnych usług doradcy kredytowego. Taka osoba pomoże m.in.: w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów, porównaniu ofert kilku banków i wyborze najkorzystniejszego wariantu finansowania. Wyjaśni również wszystkie kwestie związane z wkładem własnym, złożeniem wniosku do banków czy podpisaniem umowy kredytowej.

Zakup domu na rynku wtórnym lub pierwotnym – dodatkowe koszty

Przygotowując się do nabycia nieruchomości, warto poznać także wszystkie dodatkowe koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu lub samą transakcją. W przypadku zakupu domu na rynku wtórnym należy wziąć pod uwagę przede wszystkim konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC) w wysokości 2% wartości nieruchomości oraz taksy notarialnej, której maksymalne kwoty są regulowane rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.

Jeśli dana nieruchomość nie ma założenia księgi wieczystej, trzeba liczyć się także z opłatą  jej założenia i dokonanie do niej odpowiednich wpisów (prawa własności lub hipoteki). Wiele osób zapomina również o tym, by po przyznaniu kredytu opłacić w urzędzie skarbowym podatek z tytułu ustanowienia hipoteki (druk PCC-3) w wysokości 19 zł. Nieuregulowanie tej kwestii może skutkować dotkliwą grzywną.

Warto wspomnieć, że w przypadku zakupu mieszkania lub domu z rynku pierwotnego, nabywca nie płaci PCC, a deweloper często proponuje również podział kosztów notarialnych. Wszystkie dodatkowe opłaty są więc zazwyczaj nieco niższe, niż w przypadku transakcji na rynku wtórnym.

Kupno czy wynajem mieszkania – Białystok i okolice

Wiele osób waha się, czy zdecydować się na kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania, czy lepiej unikać wysokiego zobowiązania finansowego i pozostać przy wynajmowaniu lokalu. W obu sytuacjach co miesiąc musimy wygospodarować pieniądze na spłatę raty lub czynszu, ale w tym pierwszym przypadku stajemy się pełnoprawnymi właścicielami danej nieruchomości. Po spłacie kredytu możemy potraktować ją jako zabezpieczenie na emeryturę lub przekazać dzieciom.

Na korzyść zakupu mieszkania np. z rynku wtórnego przemawia również aktualna wysokość czynszu najmu, która w Białymstoku za 2-pokojowy lokal w okolicach centrum wynosi od 1500 do 2000 zł. Doliczyć należy do tego oczywiście opłaty za media i czynsz do wspólnoty. Rata kredytu na zakup nieruchomości w wielu przypadkach będzie po prostu niższa.